آخرين مطالب

طرح آموزش قرآن طلاب؛از دلالت تا هدایت

« ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم و یبشر المومنین الذین یعملون الصالحات ان لهم اجرا کبیرا. [۱] »
- قرآن کتاب هدایت است. آن هم هدایتی استوار. این هدایت همگانی است و همه­ی انسان ها را در بر می گیرد. قرآن اختصاص به قشرخاصی ندارد. برای هر قشری هدایت متناسب با آن گروه را دارد.
- قرآن، هدی للناس است.[۲] توده های مردم را هدایت می کند. آنان که هنوز حرکتی نکرده اند. فکر و ذکرشان، خور و خواب و خشم و شهوت است. دنیایشان خلاصه می شود در اموال و اولادشان [۳] و گذران عمرشان بین نثیله و معتلفه[۴]، سپری می­شود. قرآن برای اینان هدایت دارد. هدایتی ویژه خودشان.
- قرآن، هدی و رحمه و بشری للمسلمین است.[۵] مسلمانان را هدایت می­کند. آنان که از معارفی برخوردار شدند. آنان که دانستند محدود به دنیا نیستند. آنان که به ادامه و استمرارشان واقف شدند. فهمیدند کیستند؟ کجایند؟ و چه نقشی دارند؟ قرآن برای آنان هدایت دارد هدایتی خاص. هدی و بشری للمسلمین [۶].
- قرآن، هدی و بشری للمومنین است.[۷] مومنان را هدایت می کند. آنان که از معارف و شناخت ها به محبت ها و عقیده ها یعنی به ایمان رسیده اند آنان که اسلام شان، ایمان شده است. یعنی از دانستن به خواستن رسیده اند آن هم خواستنی شدید. و الذین آمنو اشد حبا لله.[۸] حب شدیدی که داماد شب زفاف را به میدان روز جهاد می کشاند. قرآن برای این ها هدایت دارد. هدایتی اختصاصی.
- قرآن: هدی للمتقین است.[۹] تقوی پیشگان را هدایت می کند. آنان که با معرفت ها و محبت ها به تقوی و اطاعت روی آورده اند آنان که به دنبال امتثال اوامر هستند. آنان که از سلایق خود فاصله گرفته اند. به وظایف پرداخته اند. پرهیز از اوامر نفس اماره و پرداخت به اوامر ربّ علامه، مشخصه و هویت آنان است. قرآن برای آنان هدایت دارد هدایتی مختص شان.  
- قرآن، هدی و رحمه للمحسنین است.[۱۰] نیکو کاران را هدایت می کند. آنان که اطاعت و کارشان را با حسن و نیکویی همراه کرده اند. تکالیف شان را به نحو احسن انجام می دهند. با صبرشان،  امرشان را به حسن می رساند و محسن می شوند. قرآن برای آنان هدایت دارد. هدایتی برای خودشان.
- قرآن هدایت های روز افزون دارد. هر کس پذیرش اش بیشتر، هدایتش بیشتر. و یزید الله الذین اهتدوا هدی و الباقیات الصالحات خیر عند ربک ثوابا و خیر مردا.[۱۱] او هدایت را می فرستد برای عمل و پذیرش نه برای تکاثر و نمایش. هرچه جلوتر رفتیم. بیشتر می دهد. و الذین اهتدوا زادهم هدی.[۱۲]
این قرآن است و این هم هدایت های متعالی آن. و این انسان است و شکر و کفرش انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا [۱۳].
- طلاب؛ انسان­هایی هستند که خود را وقف قرآن و اهل بیت علیهم السلام کرده اند آنان آمده اند رشد کنند و رشد بدهند. آنان می دانند هدایت را باید فقط از آیات و روایات گرفت این جاست که تسلط بر قرآن و سنت، ضرورت پیدا می کند.
- طلاب می خواهند از انصار و اعوان حضرت حجت (سلام الله علیه و­علی آبائه) باشند. آنان می دانند اعانه به حضرت در ورع و اجتهاد و عفت و سداد خلاصه می شود. پرهیز و پرکاری و پاکی و پرکردن خلأها، کمک همه و بالاخص یاری طلاب به حضرت است. هرچهار گزینه مهم و قابل توجه و تامل است. ولی سداد، هویت و حقیقت عالم است. عالمی که اگر از دنیا رفت خلأ وجودی او را در اسلام، چیزی پر نخواهد کرد « لایسدها شی­ء » چرا که این عالم است که شکاف ها و رخنه ها را می شناسد و می تواند آنها را جبران کند.
- فعالیت های قرآنی موجود بر همین اساس نقد و ارزیابی می شود. سوال اساسی همین است که آیا این فعالیت ها، تربیتی است یا تحقیقی؟ آیا خلاء موجود در جامعه­ی ما و جوامع دنیا کمبود تحقیقات و پژوهش است یا نبود تربیت و پرورش؟ آیا ما حقیقتا وارث نبی هستیم و طب و طبابت را از او که «طبیب دوار بطبه» [۱۴] بوده است به ارث برده ایم. آیا آنچه خواندیم و تحقیق کردیم به درد جامعه­ و  درمانی است؟ پژوهشهای علمی ما تا چه اندازه مورد استفاده مربیان و اساتید اخلاق عملی بوده است؟
- چه باید کرد؟
- طرح مستند، جامع، اصیل و مرتبط آموزشی طلاب در خصوص بهره مندی از قرآن کدام است؟
 این نوشته در صدد بیان چنین طرح آموزشی قرآن برای طلاب است که میتوانید نسخه پی دی اف آن را بارگذاری کرده و استفاده نمائید.

[۱] - اسرا/ ۹.
[۲] - بقره / ۱۸۵.
[۳] - یوم لاینفع مال و لا بنون. شعرا / ۸۸.
[۴] - خطبه ۳ / نهج البلاغه.
[۵] - نحل / ۸۹
[۶] - نحل / ۱۰۲.
[۷] - نمل/ ۲.
[۸] - بقره/ ۱۶۵
[۹] - بقره /۲ .
[۱۰] - لقمان /۳.
[۱۱] - مریم/ ۷۶.
[۱۲] -  محمد/ ۱۷.
[۱۳] - سوره انسان.
[۱۴] -نهج البلاغه/ خطبه ۱ .

atachement